single

Wąkrotka azjatycka: właściwości i korzyści dla urody

Wąkrotka azjatycka swoją popularność zawdzięcza właściwościom mającym zbawienne działanie na skórę. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, ale też silnie regeneruje, a także opóźnia procesy starzenia się skóry. Dowiedz się, dlaczego warto wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki z wąkrotką azjatycką! Prozdrowotne działanie wąkrotki nie jest niczym nowym, a z jej potencjału korzystano już w starożytnych Indiach czy Chinach. Co ważne, jej dobroczynne właściwości pozytywnie oddziałują nie tylko na skórę, ale na cały organizm, bowiem wykazuje również działanie przeciwbólowe i antydepresyjne.

Wąkrotka azjatycka w kosmetykach

Wąkrotka azjatycka, czyli Centella Asiatica, jest rośliną z rodzaju selerowatych. Zamiennie bywa nazywana trawą tygrysią lub Gotu Kola. Występuje w rejonach ciepłych, ale o dużej wilgotności, a więc m.in. w Afryce, Australii czy Chinach.

Roślina ta jest źródłem wielu cennych składników aktywnych. Zawiera między innymi flawonoidy, witaminy A, C, E, K, madekasozydy czy azjatykozydy, dlatego też jest chętnie wykorzystywana w ziołolecznictwie.

W przypadku skóry, wąkrotka azjatycka nierzadko jest składnikiem wspierającym kuracje minimalizujące dolegliwości związane z łuszczycą oraz egzemą. Ponadto, niweluje widoczność biznn, a także przyspiesza proces gojenia się ran.

Z uwagi na swoją wszechstronność, wielokierunkowość i wielopłaszczyznowość działania, wąkrotka jest jednym z cenniejszych i bardziej pożądanych składników w produktach kosmetycznych. Bardzo często zasila formulacje kremów, serum, hydrolatów i toników.

Z jej cennych właściwości skorzystać mogą różne rodzaje cery, zwłaszcza problemowe, ze skłonnością do trądziku, ale też w widocznymi przebarwieniami i bliznami. Wąkrotka azjatycka idealnie sprawdzi się również w pielęgnacji skóry dojrzałej oraz naczynkowej.

Wąkrotka azjatycka: właściwości i działanie

Wąkrotka azjatycka, dzięki swoim właściwościom, zajęła kluczowe miejsce w branży kosmetycznej i stała się niezwykle cennym surowcem wykorzystywanym w preparatach przeciwstarzeniowych, odmładzających, regenerujących czy nawilżających.

Do najważniejszych właściwości Centella Asiatica zaliczyć należy działanie przeciwzapalne, przeciwzmarszczkowe, regenerujące. Co ważne, ekstrakt z wąkrotki wykorzystywany jest w leczeniu różnych dolegliwości i problemów skórnych, chociażby trądziku, naczynek, rozstępów.

Wąkrotka stymuluje również produkcję kolagenu i elastyny, co bezpośrednio wiąże się z poprawą jędrności, elastyczności i napięcia skóry. Wspomaga regenerację oraz odnowę komórkową, a jednocześnie poprawia mikrokrążenie, co ma duże znaczenie dla osób z cerą naczynkową.

Nie bez znaczenia są również jej właściwości przeciwstarzeniowe – nie tylko hamuje procesy starzenia się skóry, ale też znakomicie walczy z oznakami upływającego czasu – spłyca i zmniejsza widoczność zmarszczek.

Wąkrotka azjatycka działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwobrzękowo oraz kojąco. Wspomaga i przyspiesza gojenie się ran, a także łagodzi stany zapalne. Jednocześnie niweluje przebarwienia oraz blizny.

Wąkrotka azjatycka – działanie:

  • przeciwzapalne,
  • antybakteryjne,
  • przeciwobrzękowe,
  • regenerujące,
  • przeciwzmarszczkowe,
  • antycellulitowe,
  • łagodzące i kojące.

Warto zaznaczyć, że wąkrotka przynosi nie tylko wymierne korzyści pielęgnacyjne, ale też dba o ogólne zdrowie organizmu. Badania wykazały, że działa uspokajająco, niweluje stres, ale też poprawia pamięć oraz koncentrację. Wykazuje również działanie antydepresyjne, a także wspiera układ nerwowy oraz sercowo-naczyniowy.

Wąkrotka azjatycka w kosmetykach, jest składnikiem, który pozwala wyeliminować wiele problemów skórnych, dzięki czemu cera wygląda zdrowo i pięknie. Z jej wszechstronnych właściwości może skorzystać wiele typów skóry, dlatego jest tak chętnie wykorzystywana w branży kosmetycznej i dermatologicznej.