
Peeling enzymatyczny: czym jest i jak działa?
Peeling enzymatyczny delikatnie, ale skutecznie złuszcza naskórek, a przy tym niweluje ryzyko podrażnień. Właśnie dlatego stał się jednym z najchętniej wybieranych kosmetyków złuszczających. Czym wyróżnia się na tle innych peelingów i jak działa? Regularne złuszczanie naskórka jest konieczne, by zachować skore w dobrej kondycji. Podczas tej czynności usuwane są zrogowaciałe komórki, a odkrywane są nowe – świeże. To z kolei powoduje, że składniki aktywne są skuteczniej wchłaniane, a dzięki temu ich potencjał jest lepiej wykorzystywany przez skórę.
Peeling enzymatyczny: czym się wyróżnia?
Peeling enzymatyczny bazuje na delikatnych enzymach – roślinnych, naturalnych, syntetycznych, niekiedy również zwierzęcych, które wykazują zdolność rozpuszczania i eliminowania martwego naskórka.
Peeling z enzymami jest doskonałą alternatywą dla peelingów mechanicznych, do których zalicza się produkty drobno- oraz gruboziarniste. Drobinki nie są jednak polecane wszystkim typom cery, co daje przewagę złuszczającym produktom enzymatycznym.
Peelingi ziarniste i enzymatyczne różnią się w zasadzie wszystkim – konsystencją, sposobem działania i samej aplikacji, a także rezultatami, jakie przynoszą.
Po peeling enzymatyczny mogą sięgać posiadaczki każdego rodzaju cery, jednak jego działanie szczególnie docenią kobiety mające wrażliwą skórę. Co ważne, po produkty tego rodzaju powinny sięgać także osoby z cerą problemową, trądzikową, ze skłonnością do niedoskonałości.
Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie wymaga mocnego pocierania ani też nie zawiera drobinek – zminimalizowane jest więc ryzyko podrażnień oraz zaostrzenia i rozsiania stanu zapalnego na inne partie skóry twarzy.
Jak już zostało wspomniane, w peelingach enzymatycznych wykorzystywane są głównie enzymy roślinne. Bardzo często w składzie można spotkać papainę, ficynę, arbutynę czy bromelainę. Peeling ten charakteryzuje się delikatnym działaniem, nie zawiera drobinek ścierających, a enzymy nie wnikają w głąb skóry, działają na jej powierzchni – nie naruszając jej struktury.
Jak stosować peeling enzymatyczny i jakie przynosi efekty?
Peeling enzymatyczny ceniony jest przede wszystkim za to, że nie wymaga pocierania, a to sprawia, że jest delikatny dla skóry i nie wywołuje podrażnień, dzięki czemu mogą go stosować również osoby z cerą wymagającą, delikatną oraz wrażliwą.
Peeling enzymatyczny do twarzy pozwala usunąć zrogowaciałą warstwę naskórka. W efekcie cera jest idealnie oczyszczona, pozbawiona zaskórników, staje się gładsza, a pory zwężone i mniej widoczne. Enzymy wspomagają również procesy odnowy skóry, delikatnie rozjaśniają cerę, ale też wpływają na poziom nawilżenia i odżywienia.
Ponadto, peeling wyrównuje koloryt cery i eliminuje jej matowy wygląd i poszarzały odcień. Dodaje energii i witalności. Przyczynia się również do wzrostu miękkości, napięcia i elastyczności, a pierwsze rezultaty widoczne są niemal natychmiast.
Peeling bazujący na enzymach jest bardzo prosty w użyciu. Należy aplikować go na precyzyjnie oczyszczoną skórę twarzy, a następnie delikatnie wmasować i pozostawić na kilka bądź kilkanaście minut – zgodnie z zaleceniami producenta. Peelingów nie należy stosować na skórę z widocznymi ranami, zadrapaniami, a także stanami zapalnymi.
Po zastosowaniu produktu peelingującego, wskazana jest tonizacja skóry, a także nałożenie kosmetyków o działaniu nawilżającym, odżywiającym i regenerującym. Nie przesadzajmy również z częstotliwością złuszczania naskórka – specjaliści zalecają, by peeling był wykonywany raz bądź maksymalnie dwa razy w tygodniu. Peelingi enzymatyczne można stosować przez cały rok – nie ma żadnych ograniczeń związanych z porami roku.
Regularne złuszczanie naskórka jest koniecznością, jeśli chcemy cieszyć się piękną i zdrową skórą. Peeling enzymatyczny jest prosty i łagodny w użyciu, dlatego warto choć raz w tygodniu, poświęcić swojej skórze nieco więcej uwagi podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej.