
Glutek lniany, czyli siemię lniane na włosy. Jak działa?
Glutek lniany na włosy to jedna z naturalnych metod regeneracji włosów, którą szczególnie pokochały osoby interesujące się tematami związanymi z bardziej zaawansowaną pielęgnacją włosów. Na licznych grupach i forach włosingowych żel do włosów z ugotowanego siemienia lnianego nie ma sobie równych, dlatego dzisiaj sprawdzimy, czym jest, jak działa i kto najbardziej skorzysta z jego właściwości.
Glutek lniany na włosy – jak działa?
Jak sama nazwa wskazuje glutek lniany wytwarza się z siemienia lnianego. To złoto-brązowe niewielkie ziarenka lnu, które są cenione z uwagi na swoje liczne właściwości prozdrowotne, z których korzysta się od pokoleń. Glutek lniany to nazwa dla ugotowanego w niewielkiej ilości wody siemienia lnianego, z którego podczas obróbki termicznej powstaje lepka, żelowa masa, która w potocznym odbiorze może przypominać „glutek”. Żel lniany na włosy działa na wielu polach pielęgnacji. Przede wszystkim siemię lniane to źródło wielu cennych składników odżywczych, takich jak: witaminy A, C, D, E, K i z grupy B, kwasy omega 3 i omega 6, a także białka, błonnik, żelazo, fosfor, potas, selen, miedź, magnez i wapń.
Stosowanie siemienia lnianego w postaci przezroczystego żelu z ugotowanych ziarenek lnu przede wszystkim nawilża włosy i zapobiega ich przesuszeniu. Ponadto jest to bardzo odżywcza maseczka, która wzmacnia pasma i dodaje witalności włosom osłabionym, łamliwym i kruchym. Jeżeli masz zniszczone kosmyki częstym farbowaniem czy używaniem prostownicy, przygotuj lniany żel ponieważ jest to doskonałe remedium na zniszczoną łuskę włosa. Gdy chcesz uzyskać taflę włosów, sięgnij po siemię lniane, ponieważ doskonale wygładza i zmiękcza włosy, przywracając im naturalny blask. Ciekawą właściwością tych ziarenek jest również to, że skutecznie przedłużają świeżość włosów. Lniany żel stosuje się także jakże stylizator do wydobywania skrętu włosów.
Glutek lniany na skórę głowy – jak ją pielęgnuje?
Lniany glutek na skórę głowy działa bardzo korzystnie i sprawdzi się w pielęgnacji wrażliwej i podrażnionej skóry głowy, a także takiej, która zmaga się z łupieżem. Siemię lniane w postaci przezroczystego żelu aplikowane na skórę głowy wspomaga leczenie łupieżu. Stymuluje cebulki do wzrostu nowych włosów. Przy swędzącej, napiętej i podrażnionej skórze głowy stosowanie siemienia lnianego przynosi ulgę, ponieważ lniany glutek skutecznie nawilża skalp, łagodzi podrażnienia i pozwala wyeliminować nieprzyjemne uczucie suchej i łuszczącej się skóry głowy. Świetnie wycisza pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu włosy się rzadziej przetłuszczają z uwagi na to, że jest ograniczone wydzielanie sebum.
Jak zrobić glutek lniany – przepis
Jak stosować i zrobić lniany żel do włosów? Przepis jest bardzo prosty. Przede wszystkim należy zakupić ziarenka siemienia lnianego. Następnie przygotuj dwie łyżki siemienia i zalej jest jedną szklaną wody. Tak przygotowaną mieszankę gotuj na wolnym ogniu przez około 10 minut, aż powstanie kleista i przezroczysta konsystencja żelu. Pilnuj, aby siemię lniane nie przywarło do dna garnka, od czasu do czasu mieszając wywar. Po upływie podanego czasu należy przecedzić przez gazę tę zawiesistą mieszaninę, która przypomina kisiel. Powstały lniany żel należy przelać do niewielkiego słoiczka i przechowywać go do kilku dni w lodówce.
A jak zastosować lniany żel? Po ostygnięciu mikstury zaaplikuj ją na skórę głowy i całą długość włosów. Można ją stosować zarówno na suche, jak i na mokre włosy. Gdy chcesz olejować włosy, świetnie sprawdzi się jako podkład pod olejowanie włosów. Lniany żel najlepiej trzymać na włosach przez około 30 minut, a następnie spłukać wodą i umyć włosy. Gdy chcesz wzmocnić efekt pielęgnacyjny, możesz trzymać żel na włosach przez całą noc, uprzednio wiążąc włosy w luźny koczek, który przykrywamy czepkiem i ręcznikiem. Rano należy starannie umyć włosy i skórę głowy łagodnym szamponem.
Efekty stosowanie siemienia lnianego na włosy
Dzięki regularnemu stosowaniu glutka, włosy zyskują objętość, stają się dogłębnie nawilżone, elastyczne i miękkie. Są przyjemne w dotyku, gładkie i pełne blasku. Z uwagi na to, że żel lniany jest humektantem, nie zapominaj w pielęgnacji o równowadze PEH, czyli stosuj również maski i odżywki emolientowe oraz proteinowe, aby zapewnić swoim włosom optymalną dawkę wszystkich niezbędnych składników do ich pielęgnacji. Te niewielkie ziarenka lnu w postaci żelu potrafią naprawdę odmienić wygląd twoich włosów.